5`er: Paweł Trościnski

Paweł Trościnski – większość rolkarzy w Polsce zna go pod ksywką „Josh” lub „Trota”. Paweł to młody rolkarz pochodzący z Jarosławia, który stawiał pierwsze kroki na rolkach pod okiem Baszy i Yogurta. Obecnie mieszka „europejskiej kalifornii” – Barcelonie. Jako że na przestrzeni kilku ostatnich lat Pawła odwiedziła połowa „rolkowej polski” – chcielibyśmy przybliżyć jego postać.

1. Jak to się stało ze wylądowałeś w Barcelonie na stale ?

Moja historia przybycia do BCN jest dość krótka. Mieszkałem w Krakowie, gdzie studiowałem. Pod koniec roku okazało zostały mi do zaliczenia dwa przedmioty. Mniej więcej w tym samym czasie zadzwonił do mnie mój ojciec (mieszka w Hiszpanii od wielu lat) mówiąc, że znalazł dla mnie pracę w Barcelonie. Miałem tylko parę dni na zastanowienie się.

Barcelonę znałem już bardzo dobrze, często odwiedzałem ojca na wakacjach. Gdy usłyszałem o możliwości zamieszkania tam, to pierwsza myślą jaka przyszła mi do głowy to ten ogrom spotów które zawsze chciałem odwiedzić, pojeździć i pogrindowac :) Decyzja o opuszczeniu Polski nie była więc zbyt trudna.

2. Z kim jeździsz na co dzień? Jak wygląda lokalna scena w BCN – pomimo iż materiału z Barcelony jest mnóstwo to jednak przeważnie są to edity ludzi, którzy tylko odwiedzają to miejsce.

Obecnie sytuacja nie pozwala mi jeździć codziennie, ale przeważnie śmigam z ekipą ludzi Dimond Eggs, Guererros – to dość liczna grupa rolkarzy: Carlos Bernal, Michel Prado, Daniel Skerzn, Felipe Trê Bien, Marvin, Adria Saa, David Montes, Aldea, Yuri Botelho, Arly Edroso, Rafael López Maldonado, Erick, Daniel Gomez Chino, Joni Prados, Carlos Campillo Aranda, Dexter Dex Dextroyer, Oscar Prats Feu, Nacho Marmol i wielu, wielu innych.

Scena lokalna jest bardzo mocna. Chłopaki preferują „starą” szkołę i podchodzą do jazdy na ostro, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych – jak coś nagrywają to naprawdę musi to być z „jajami”. Stale szukają nowych wyzwań – dość dużo z nich na pewno kojarzycie z filmów. Oprócz dobrego street`u chłopaki nie zapominają jednak o dobrej zabawie na rolkach. W miarę często organizowane są chilloutowe sesyjki gdzie liczy się dobrze spędzony czas z kolegami.

3. Nawiązując do poprzedniego pytania – jeżdżąc na co dzień z taka ekipą na streecie na pewno byleś świadkiem nie jednego kozackiego triku – czy jakiś konkretny „wyczyn” lub spot został ci w pamięci na dobre?

Było dość dużo takich sytuacji, oto kilka z nich:

Arly Edroso – Bs Royal z zejściem do Fakie w duży drop – koleś lądował na ulice i próbował zahamować łapiąc się słupa od sygnalizacji na przejściu – słup wyrwał sie z płytą z ziemi i runął na ulicę – to była naprawdę widowiskowa akcja.

Carlos Bernal – Royal transfer Acid grind – na prawdę sztos! (https://www.youtube.com/watch?v=CPtvyviMKsk 1:32 )

Yuri Botello – wysoka, prosta poręcz do gapu (około 3 metry) Magic Trick z zejściem 360. Pamiętam jak rozmawialiśmy i mówił, że boi się zejść w Gap z tego tricku, a tu proszę – 360 out ( https://www.youtube.com/watch?v=gUxqPZtP09k 3:15)

4. Prowadzisz mały interes – wynajmujesz pokoje turystom i wygląda na to iż spory procent klientów to rolkarze z Polski – dla których opcja tygodniowego pobytu w „miejscówkowym” raju to spełnienie marzeń – kogo miałeś przyjemność gościć w 2014 i czy masz jakieś ciekawe historie z tym związane?

Tak – razem z moją dziewczyną Alex wynajmujemy pokoje chętnym, którzy maja ochotę odwiedzić i poznać Barcelonę. Alex włożyła dużo pracy, żeby to powstało i cały czas stara aby to wszystko działało sprawnie i przede wszystkim podobało się ludziom. Z racji tego, że sam jeżdżę od wielu lat znam liczną grupę rolkarzy. Z czasem gdy dowiedzieli się, że tutaj przebywam to dużo z nich zapragnęło chociaż na chwilę odwiedzić ta słynną z opowieści Barcelonę :)

W ubiegłym roku miałem przyjemność gościć spore grono rolkarzy: Sebastian Gruba aka Basza jako dość częsty bywalec Barcelony, Daniel Dziuba, Tomasz Kwiecień „Yogurt”, Krzysztof Kostecki „Kosti”, Tomasz Szymczyk „Szyszka”, Kuba Olejarz „Des”, Piotrowski Michal „Gigi”, Adam Olejniczak, Łukasz Bartoszek, Tomek Piekarski, Tomek Przybylik, Przemo Kępol, Piotr Andzel i Sacha Lopez .

Wszyscy mamy wiele historii z tym związanych – jest ich tak dużo, że może tak to zostawię. Mogę wszystkim tylko podziękować za miło spędzony czas, dobrą jazdę i nagrywki!

5. Czy to prawda iż czasy swobodnej, beztroskiej jazdy po spotach BCN już minęły? Coraz częściej słyszę o wysokich mandatach czy ostrym blokownaiu spotów. Pamiętam także hiszpańską produkcję „Riot” z przed kilku lat, który był na swój sposób wyrażeniem dużej dezaprobaty amatorów sportów ulicznych wobec nowych, bardzo restrykcyjnych praw dotyczących jazdy w BCN. Jak to wygląda w rzeczywistości na chwilę obecną ?

Niestety muszę to stwierdzić boleśnie, że jest to prawda. Widać to po ilości blokowanych, znanych miejscówek jak i coraz częściej wzywanej policji. Słyszałem historie ze na miejscówkę przyjechała policja zatrzymując kolegę Carlosa Bernala dając mu ultimatum: albo oddajesz rolki albo mandat. Mandaty to nie przelewki – mówimy tu od 100 do nawet 1000 EU.

Niedawno spotkałem osoby, które mogły mi coś na ten temat przekazać – Keneth Dedeu, Xevi Ferro, oni dokładnie pamiętają te czasy gdyż mieli swój wkład w ten film (Riot) i jasno mogę powiedzieć, że kiedyś nie słyszało się o żadnych mandatach, działań rządu w tych sprawach – kiedyś nie myślało się o tym. Jeździła cała masa ludzi, czasy X-battle Barcelona, które pewnie pamiętacie (swego czasu Karakan zajął na tych zawodach drugie miejsce). Masy rolkarzy przewijały się przez Barcelonę, nie było zbytnio określonych miejsc jak np skate-parki (których teraz jest znacznie więcej), więc jeździło się na streecie gdzie się dało.

Nagle pojawiły się nowe przepisy, zakazy itd. – zabrano ludziom coś do czego byli nauczeni, przyzwyczajeni. Zaczęto karać ulicznych amatorów jak przestępców…to tak jakby dać dziecku plac zabaw i później go zabrać zmieniając zasady zabawy.

Finalnie sytuacja wygląda tak, że legalnie jazda na streecie jest zabroniona. Oczywiście da radę pojeździć, coś nagrać itp. ale lepiej chodzić w mniejszych grupkach i wiedzieć co gdzie można i mieć po prostu szczęście.

Linki:

FanPage Noclegi Barcelona

Strona WWW: http://barcelonanoclegi.blogspot.com.es/